Kleszcze – jak sobie z nimi radzić?

Znacie to? Byliście ze swoim pupilem na spacerze albo wycieczce w lesie, na łące czy parku. Szczęśliwi wracacie do domu. Nazajutrz na skórze swojego czworonoga wyczuwasz dziwną krostę. Okazuje się jednak, że to…kleszcz! Co robić? Jak sobie z nimi radzić? Na rynku dostępnych jest wiele środków, który wybrać? Najlepiej udać się do weterynarza. Każda lecznica weterynaryjna ma w swojej ofercie skuteczne środki na walkę z tymi groźnymi pajęczakami.

Babeszjoza – najgroźniejsza z chorób od kleszczowych

Kleszcze są bardzo niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt. Przenoszą różne choroby, które nieleczone odpowiednio wcześnie mogą okazać się śmiertelne. Problem polega jednak na tym, że objawy nie zawsze są zauważalne od razu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Szczególnie niebezpieczna jest babeszjoza, która może doprowadzić do śmierci naszego czworonoga w zaledwie kilka dni! Wywołuje ją pierwotniak z rodzaju Babesia. Aby doszło do zakażenia, kleszcz, który jest nosicielem powinien pozostać w skórze psa minimum dobę. Pierwotniak przenika do czerwonych krwinek, gdzie zaczyna się namnażać. Organizm zwierzęcia w celu obrony będzie próbował niszczyć zagrożenie, niszcząc jednocześnie czerwone krwinki, co skutkować może niedokrwistością oraz stanami zapalnymi nerek, wątroby, oka oraz układu oddechowego i nerwowego. Okres inkubacji choroby trwa 10-21 dni. Babeszjoza niepowikłana objawia się apatią, sennością, zmianą koloru moczu na rdzenny, gorączką, powiększoną śledzoną. Towarzyszą jej także blade błony śluzowe. Powikłana objawia się problemami neurologicznymi, zaburzeniami oddychania, dusznościami, niskim ciśnieniem krwi, zapaleniem trzustki, obrzękiem kończyn, wymiotami, niewydolnością nerek. Często prowadzi do śmierci zwierzęcia. Leczenie jest długotrwałe i polega na podawaniu psu leków przeciw pierwotniakom, antybiotyków i sterydów.

Obroże, kropelki, tabletki – co wybrać?

Chociaż na rynku środki przeciw kleszczom są ogólnie dostępne, lepiej zaufać specjalistom. Miejscem, do którego należy się udać po odpowiedni środek jest lecznica weterynaryjna. Weterynarz oceni, co będzie najbardziej skuteczne dla naszego pupila.

Autor wpisu: weterynarzwesola.pl