O co chodzi z winem z nalewaka?

Z pewnością każdy dorosły słyszał przynajmniej raz zwrot „wino z nalewaka”. Cóż on oznacza? I dlaczego tak się mówi?

Wino prosto z Włoch

Otóż jest to kolokwialne określenie urządzenia, za pomocą którego wino nalewane jest bezpośrednio z beczki, w której dłuższy czas leżakowało i dojrzewało, a przy tym nabrało cech i koloru swojego naczynia – drewna dębowego.
Do win, które w ostatnich latach stały się bardzo popularne za sprawą mobilnego baru Prosecco Van należy wino Prosecco – lekko musujący trunek, wyprodukowany z białej odmiany winogron – owoców o wyjątkowym smaku.
Wino z nalewaka produkowane jest regionie północnych Włoch, a jego nazwa została przypisana do tej właśnie odmiany winogron.
Istnieje kilka odmian wina Prosecco, lecz najbardziej znane to wino musujące, którego bąbelki powstają podczas naturalnej fermentacji owoców.

Prosecco Van – mobilny bar na wesele

Wino Prosecco to obowiązkowy alkohol znajdujący się na wyposażeniu mobilnego baru. Odpowiednio przystosowany mały, trójkołowy samochodzik wozi na swojej platformie dobrze zaprojektowany bar, którego wnętrze skrywa drewniane beczki z winem lub piwem. Alkohol z beczek wyciągany jest za pomocą specjalnego systemu rurek zakończonych kranikiem, służącym do bezpośredniego nalewania wina do kieliszków.
Kraniki, czyli tak zwane „kije” obsługuje barman, lecz istnieje opcja samodzielnego częstowania się przez gości, uczestników przyjęcia.
Wino przewożone przez mobilny bar jest zabezpieczone specjalnym systemem chłodzenia beczek, dzięki czemu przez cały czas ma taką samą temperaturę.